Bordaelem excentricitása

Végeselemekkel kapcsolatos kérdések
andi910102

Bordaelem excentricitása

HozzászólásSzerző: andi910102 » vas. dec. 27, 2015 8:07 pm

Sziasztok!

Megcsináltam egy kültéri alulbordás födém modelljét. Téglalap alakú acél héjelemhez csatlakoztattam IPE szelvényű alulbordákat, és beállítottam az excentricitást úgy, hogy az I szelvények felső síkja a pályalemez alsó síkján legyen (kezdeti egyszerűsített modell). Ebben az esetben elég nagy húzóerő keletkezik a bordákban (a többi igénybevételen túl), pedig csak önsúly és hasznos terheket adtam meg. Amikor 0 excentricitást adok meg, akkor csak M.y és V.z igénybevételek keletkeznek, és ez a nyomaték sokkal nagyobb, mint az excentricitással rendelkező modellben. Kérdésem az lenne, hogy mely esetben kapom a helyes igénybevétel eloszlást, és miért keletkezik olyan nagy húzóerő az excentricitással rendelkező modellen, mikor csak függőleges terheket adtam meg?

Köszönöm előre is!
barnaf

Re: Bordaelem excentricitása

HozzászólásSzerző: barnaf » csüt. dec. 14, 2017 4:29 pm

Ez nyilvánvaló dolog. Mivel az alulborda ha külpontos, hasonlóan működik mint egy rácsostartó húzott alsó öve (Persze ez esetben még nyomatékot is felvesz), a felső nyomott öv a pálya lemez. Így kisebb lesz a lehajlás, de a bordában húzóerő is keletkezik. Másik esetben csak a lemez merevsége nő de nem olyan mértékben mint az előbb, így a lehajlás is nagyobb lesz.

Vissza: “Végeselemek”